Ile powinno spać moje dziecko?

To pytanie zadaje sobie chyba większość rodziców, szczególnie najmłodszych dzieci. Przedstawiona poniżej liczba godzin dla poszczególnych przedziałów wiekowych jest uśredniona i orientacyjna, jednak większość dzieci rzeczywiście mieści się w tych normach. Oczywiście może się Wam trafić wyjątkowy śpioch, który będzie potrzebował więcej snu na dobę niż jego rówieśnicy i odwrotnie – może się zdarzyć, że maluch świetnie funkcjonuje i prawidłowo się rozwija pomimo tego, że śpi mniej, niż „powinien” wg. tabeli.

Zwykle fakt, że dziecko śpi dużo raczej nie martwi rodziców :-)  Co jednak, gdy nasza pociecha śpi znacznie mniej niż inne dzieci w tym wieku? Taka jego natura, czy jednak jest to problem i powinniśmy podjąć działania, aby tego snu w skali doby było więcej? Odpowiedź na te pytania możemy uzyskać obserwując zachowanie dziecka. Dzieci, które mają niedobór snu często:

– są marudne, drażliwe i płaczliwe w czasie aktywnym

– budzą się z płaczem

– mają problem z koncentracją, zapamiętywaniem i uczeniem się

– nie potrafią zająć się niczym same nawet przez krótką chwilę (dotyczy dzieci powyżej 3 mż)

– są mało zainteresowane otaczającym światem i mają raczej tendencję do „wiszenia” na rodzicu niż do eksploracji otoczenia (dotyczy dzieci powyżej 6 mż)

– mają problem z zaśnięciem (przemęczenie oznacza podwyższony poziom kortyzolu i adrenaliny)

– mają problemy z apetytem

– mają obniżoną odporność

Zrzut ekranu 2016-09-13 o 10.21.31